Karimaty zapewniają solidny relaks podczas wyprawy, dzięki właściwej amortyzacji i izolacji. Nie tylko oferują wygodną powierzchnię do snu, lecz także utrzymują ciepło przez całą noc. Sprawdź, czym kierować się podczas zakupu!
Karimaty turystyczne: jakie wybrać?
Jeśli szykujesz się na kilkudniowy trekking, wybierz lekką karimatę. A może marzysz o glampingu, czyli luksusowym kempingu? W takim razie poszukaj grubszej maty turystycznej. Nowoczesne modele oferują materiały odblaskowe i/lub izolacyjne, które zapewniają ciepło. Producenci proponują alternatywne metody napełniania karimat, dzięki czemu możesz oszczędzać oddech.
Dmuchane karimaty są bardzo lekkie i wygodne, a po zwinięciu nie zajmują zbyt wiele miejsca. Możesz dostosować ich twardość, wpuszczając lub wypuszczając powietrze. Sprawdź, czy wybrana wartość R spełnia Twoje oczekiwania. Producenci proponują też wygodne i dość kompaktowe karimaty samopompujące. Zapewniają doskonałą izolację. Możesz regulować ich twardość, dodając lub uwalniając powietrze. Proponowane maty turystyczne to swego rodzaju hybryda tradycyjnego modelu i piankowego.
Ciepła i wygodna karimata
Niektórzy producenci proponują karimaty harmonijkowe. Wspomniane modele składają się z gęstej pianki wypełnionej malutkimi, zamkniętymi komórkami powietrza. Jeśli szukasz lekkiej, niedrogiej, trwałej karimaty, wersja harmonijkowa spełni Twoje potrzeby. Dodatkowo zapewnia świetną izolację w każdych warunkach. Nie musisz się martwić, że przez przypadek ją przebijesz. Nie zacznie też przeciekać w najmniej spodziewanym momencie. To jedyne karimaty, które możesz spokojnie przymocować do plecaka bez obawy o uszkodzenie.
Szukając karimaty, zwróć uwagę na rodzaj zastosowanej pianki. Producenci proponują zazwyczaj piankę poliuretanową, EVA lub polietylenową. Zazwyczaj karimaty mają grubość 5-20 mm. Zastanów się, czy zależy Ci na wygodzie, czy minimalnej wadze. Jeśli wybierzesz cienki model, praktycznie nie poczujesz go na plecach. Z drugiej strony nie zapewni Ci maksymalnego komfortu. Z kolei grubsza karimata zapewnia wygodę i spokojny sen. Powinieneś się jednak pogodzić z tym, że będziesz miał co dźwigać.
Czym jest R-value?
Współczynnik R-Value określa odporność karimaty na przepływ ciepła. Im wyższa liczba, tym lepszą izolację od zimnych powierzchni zapewnia dany model. Zazwyczaj wskaźnik waha się od 2 (minimalna izolacja) do 5,5 lub więcej (bardzo dobra izolacja).
Szukając karimaty, zwróć uwagę na kilka czynników. Ważną rolę odgrywa tutaj wilgotność, rodzaj schronienia, wiatr, odzież, warunki gruntowe i osobiste preferencje. Dzięki temu zawęzisz wybór i łatwiej podejmiesz ostateczną decyzję. Jeśli planujesz wyprawę wiosną lub jesienią, potrzebujesz R przynajmniej 3 lub 4. Szykujesz się na zimowy trekking? Upewnij się, że dany model zapewnia izolację co najmniej na poziomie 4.
Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem militarnym Morowo.com.pl