Niezależnie od tego, czy pracujesz w niebezpiecznych warunkach, czy też trenujesz podczas złej pogody, musisz chronić swoje dłoni, nie pozbawiając ich przy tym odpowiedniej zręczności. Aby twoje ręce zawsze i wszędzie działały bez zarzutu, potrzebujesz rękawic taktycznych. Zostały zaprojektowane tak, by sprostać wymaganiom zarówno profesjonalistów (wojska, organów ścigania), jak i entuzjastów paintballu, łowiectwa, sportów ekstremalnych oraz innych czynności, gdzie ważny jest duży stopień zręczności.
Rękawiczki taktyczne są niezastąpione w trudnych warunkach. Służą do ochrony dłoni przed uszkodzeniami mechanicznymi, a także zapewniają lepszy chwyt i kontrolę nad narzędziem lub bronią. Stanowią ważny element wyposażenia żołnierza, turysty, myśliwego, wędkarza lub też sportowca. Najbardziej ogólny podział obejmuje rękawice szturmowe, lotnicze i treningowe. Niektóre modele są ocieplane, inne z kolei wyposażone są w wentylację. Nie brakuje rękawic z materiału odprowadzającego wilgoć i o profilowanym kroju. Na rynku znajdują się modele, które oferują możliwość wyjęcia palca wskazującego, by zapewnić lepszy chwyt spustu podczas strzelania. Uniwersalne taktyczne rękawice chronią palce przed uszkodzeniami i zapobiegają utracie mobilności przy silnym wietrze i opadach śniegu.
Jak wybrać odpowiednie rękawiczki taktyczne?
Aby wybrać odpowiednie rękawiczki taktyczne, przede wszystkim należy dopasować je do rodzaju wykonywanej aktywności. Strzelanie będzie wymagało innego modelu rękawiczek niż dla przykładu praca na budowie. Kolejnym krokiem jest wybór odpowiedniego materiału, który najlepiej zniesie warunki, w jakich będą używane rękawiczki. Mogą być wykonane z materiałów odpornych na ścieranie, wodoodpornych lub antypoślizgowych. Skóra jest trwała i odporna na uszkodzenia, ale może być ciężka i niewygodna. Tkanina jest lżejsza i bardziej elastyczna, ale może być mniej trwała. Następnym ważnym czynnikiem jest rozmiar rękawiczek – powinien być dopasowany do dłoni, aby zapewnić maksymalny komfort i swobodę ruchu. Ostatnim krokiem jest sprawdzenie funkcji dodatkowych oferowanych przez producenta. Mogą być nimi antypoślizgowe panele, dodatkowe elementy ochronne czy też możliwość obsługiwania ekranów dotykowych.
Konstrukcja rękawic taktycznych
W większości modeli część osłaniająca dłoń od wewnątrz składa się ze skóry lub innego elastycznego materiału, który pozwala poczuć nawet najmniejsze przedmioty. Zewnętrzna część dłoni jest chroniona przed uszkodzeniami i cięciami trwałymi materiałami. Mankiety na rzepy służą do podtrzymania nadgarstków. Rękawicami z palcami można posługiwać się w dowolnej temperaturze. W zimie tkanina chroni przed mrozem, a latem zapewnia dobrą wentylację. Rękawiczki taktyczne chronią ręce przed wodą.
Jak zadbać o swoje rękawiczki taktyczne, aby służyły jak najdłużej?
Aby rękawiczki taktyczne służyły jak najdłużej, po każdym użyciu trzeba je dokładnie wyprać i wysuszyć. Następnie, jeśli to możliwe, należy je wyprasować lub przynajmniej rozprostować. Warto też regularnie sprawdzać stan rękawiczek i wymieniać uszkodzone elementy. Aby zapobiec uszkodzeniom mechanicznym, należy unikać noszenia rękawiczek w kieszeniach lub innych miejscach, gdzie mogą być one narażone na działanie czynników mających negatywny wpływ na ich powierzchnię.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Zbrojownia.