Wybierasz się na pierwszą wędrówkę w góry, a może masz już kilka wycieczek za sobą, ale wciąż zdobywasz doświadczenie. Zatem z pewnością przyda Ci się wiedza dotycząca nawadniania podczas pieszej wędrówki. Wiele początkujących osób o tym zapomina, tymczasem skutki odwodnienia mogą być naprawdę niebezpieczne! Warto pamiętać, że odwodnienie grozi nam nie tylko latem (choć wtedy ryzyko jest znacznie wyższe), ale także zimą. Pierwszymi objawami odwodnienia jest wzmożone pragnienie, osłabienie, a także bóle głowy, jednak jeżeli nie zareagujemy w porę objawy te mogą się zaostrzyć, a dodatkowo pojawi się przyspieszony oddech, przyspieszone tętno, a także zmiany w stanie psychicznym. Nie brzmi dobrze, prawda? Dlatego koniecznie wyposażcie swój plecak w odpowiedni zapas wody!
Bidon czy zwykła butelka?
Latem zapas wody jest kwestią obligatoryjną. Planując trasę, warto zwrócić uwagę czy po drodze napotkamy na strumienie, zdroje wodne czy ujęcia wody. Jednak warto pamiętać, że w upalne i suche lata takie źródło wody może być zawodne – lepszą opcją będą schroniska górskie, gdzie można uzupełnić płyny. A w czym tę wodę transportować? Tutaj rozwiązań jest wiele. Najbardziej podstawowym jest plastikowa butelka – taka w jakiej kupujemy wodę mineralną. Jednak odradzamy to rozwiązanie. Butelka taka nie powinna być używana ponownie, a niewielka nakrętka może wypaść nam z ręki i zgubić się – nie że butelka staje się bezużyteczna, to jeszcze zaśmiecamy środowisko. Lepszym rozwiązaniem będzie sportowy bidon. Wykonany jest ze specjalnego tworzywa, które można myć i użytkować przez długi czas. Wygodny ustnik umożliwia napicie się bez konieczności odkręcania butelki i ochlapania się.
Termos turystyczny – must have turysty
Zimą napoje, które zabieramy ze sobą muszą mieć jeszcze jedną cechę – muszą być ciepłe. Podczas wędrówek w mroźne dni bardzo łatwo jest się wychłodzić, a gorąca herbata potrafi zdziałać cuda. Dlatego każdy kto myśli o wędrówce w warunkach zimowych powinien zaopatrzyć się w dobrej jakości termos turystyczny, który zapewni dobrą izolację, a co za tym idzie, gorący napój przez wiele godzin przebywania na mrozie. Termosy dostępne są w różnych pojemnościach – od 0,5 l do 1 litra. Wielkość termosu wybierz odpowiednio do długości wędrówki, w przypadku dłuższej wyprawy warto zapewnić sobie większy zapas.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Morowo.