Zabytki Rzymu

Rzym to jedno z najpiękniejszych miast europejskich, ze wspaniałą historią, ale jednocześnie bardzo nowoczesne, mieści się tam wiele siedzib firm europejskich i nie tylko. Kto z nas nie słyszał o słynnym Koloseum?

Amfiteatr Flawiuszów jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków w Europie. Jeśli tylko usłyszmy o zabytkach Rzymu, prawie natychmiast stanie nam przed oczami obraz tej monumentalnej budowli. Warto wspomnieć również o gigantycznym Łuku Konstantyna Wielkiego, wybudowano go na cześć dziesięcioletniego panowania cesarza Konstantyna, drugi z powodów było zwycięstwo cesarza nad Maksencjuszem. Mając na myśli zabytki Rzymu, nie możemy oczywiście pominąć sławnego Panteonu, to najlepiej zachowany zabytek w starożytnym Rzymie. Jest on również świetnym przykładem antycznego budynku z kasetonowym sklepieniem kopuły. Mówiąc Rzym, pomyślimy od razu: Watykan. Stolica Chrześcijaństwa z zapierającą dech w piersiach Bazyliką Św. Piotra. Warto pamiętać, że jest to jedno z czołowych dzieł architektury renesansu i baroku. Istnieje tylko jeden kościół większy niż Bazylika Św. Piotra. Jeśli chodzi o zabytki, Rzym naprawdę ma wiele do zaoferowania, spójrzmy na przykład na największe rzymskie termy — tak zwane Termy Karakalli. W okresie największej chwały zajmowały obszar 11 hektarów. Już w czasach starożytnych ludzie mogli się cieszyć ogrzewanymi pomieszczeniami, saunami i basenami.

Zabytki Rzymu wspaniale działają na wyobraźnię, będąc w tym antycznym Rzymie grzechem byłoby nie zobaczyć choćby kilku z tych wspaniałych budowli.

5 myśli na temat “Zabytki Rzymu

    1. Byłam tam kilka razy, ogólnie mieszkałam długo we Włoszech i w życiu szczura tam nie widziałam. W wielu miejscach byłam i spotkałam się z nimi tylko w Nowym Jorku 🙂 Nie ma co się zrażać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *